19. března 2024

Intermediální představení Gutta

Intermediální performance Gutta je jednou větví mnohovrstevnatého projektu pojmenovaného po ženě z Yorubských kmenů, která vystupovala se skupinou tzv. „dahomejských Amazonek“ v Praze v roce 1892 v rámci tzv. etnografických show. Gutta v Praze onemocněla a po pár dnech zemřela. Pohřbili ji 21. září 1892 na Olšanském hřbitově. O dva roky později její ostatky vykopal antropolog a lékař Jindřich Matiegka a uložil je do univerzitní sbírky, ze které se později formovala expozice Hrdličkova muzea člověka v Praze. Tam je Guttina kostra k vidění dodnes.

Představení se odehraje v angličtině ve spodním atriu v prostoru před knihovnou. Performance in English.