23. června 2023

Performatívna prednáška Ľubice Kobovej

Miesto: Pred budovou Tatrabanky (Slovenská sporiteľňa) Martin

Termín: 23. 6. 2023, 15.30 – 16.30

Spisovateľku a feministku Hanu Gregorovú (1885 - 1958) martinská verejnosť považovala za priveľkú pokrokárku. Gregorová sa spolu s Elenou Maróthy-Šoltésovou a ďalšími ženami 30. októbra 1918 neúspešne pokúšali dostať na politické stretnutie, na ktorom bola prijatá Martinská deklarácia a vytvorila sa nová slovenská politická reprezentácia. No len o kúsok ďalej, vo Vrútkach, pôsobila ďalšia radikálka, ľavičiarka Hermína Pfeilmayerová (1884 - 1952). Spolu s ďalšími vrútockými robotníčkami bola členkou sociálnej demokracie a neskôr komunistickej strany. Podobne ako je v slovenských dejinách marginalizovaný príspevok meštianskych ženských aktivistiek, sú nečujné aj príbehy aktivistiek ľavicových. Žili v tých istých miestach a vedľa seba, no možno obývali iné svety. Kde sa navzájom dotkli? Prečo sa nespojili?

Ľubica Kobová vyučuje feministickú teóriu na Fakulte humanitních studií Univerzity Karlovej v Prahe. Zaoberá sa feministickou politickou filozofiou a problematikou práce. Na Slovensku v minulosti pôsobila vo feministickej organizácii Aspekt. Pravidelne prispieva do kultúrneho dvojtýždenníka A2.

Podujatie je realizované v rámci projektu Socha v meste IX. v spolupráci s divadelným festivalom Dotyky a spojenia SKD.

Kurátor *ka: Adam Galko, Ivana Rumanová

Hlavný organizátor: Turčianska galéria v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Facebooková událost

Ľubica Kobová, PhD.

Assistant Professor

Graduate Program in Gender Studies