• Aktuality

Aktuality

31. prosince 2020

CALL FOR PAPERS

Výzva k podání abstraktů do monotematického čísla Reprezentace genderu v populární kultuře


Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k předkládání abstraktů do monotematického čísla Reprezentace genderu v populární kultuře, které editorsky připravují Tereza Jiroutová Kynčlová a Iva Baslarová.


REPREZENTACE GENDERU V POPULÁRNÍ KULTUŘE


Americký Bílý dům drží zvyk, že před začátkem adventu nechává médiím nahlédnout do svých útrob, aby tato mohla zčerstva do světa rozeslat fotografie bohaté, zpravidla takřka barokní vánoční výzdoby v sídle americké hlavy státu. Dlouho očekávané obrázky nazdobené rezidence však před svátky v roce 2018 zhodnotil deník The New York Times v textu, jehož nadpis explicitně odkazoval k oscarovému filmu s Danielem Day Lewisem, poněkud kriticky. Podle předních amerických novin se šlo ve Východním křídle Bílého domu v dekoracích „až na krev“ (Kurutz 2018). První dáma tehdy načechrané kužely vánočních stromků „oblékla“ do krvavě rudého odstínu, který mocně kontrastoval s téměř sanitární bělobou stěn interiéru. Fotografie promptně zmutovala ve virální mem, v němž měly červeně opláštěné stromky místo špice či vánoční hvězdy nasazeny bílé, takřka jeptiškovské čepce (Goldberg 2020). Interpretace memu byla nasnadě: tou dobou již svět dobře znal druhou sérii televizní adaptace dystopického románu Margaret Atwood Příběh služebnice, který je (nejen feministickým) varováním před různými formami fundamentalismu a zotročování ženských těl pro jejich reprodukční funkce. Přetvoření vánoční estetiky dle představ první dámy USA v opoziční obraz, který z chodeb Bílého domu učinil centrum, kde se bez hlasu žen mocensky rozhoduje o jejich údělu, nebylo zdaleka kritickou hyperbolou umocněnou sociálními sítěmi. Administrativa amerického prezidenta Trumpa svými opatřeními podporuje přijímání zákonů na státní úrovni, které míří k zásadnímu potlačování práva žen nejen rozhodovat o své tělesné integritě, ale také omezují jejich přístup ke zdravotní péči tím, že místní vyhlášky komplikují fungování center reprodukční medicíny, prenatální péče či zakazují provádění potratů i v případech, kdy těhotenství ohrožuje matku na životě či je důsledkem znásilnění a incestu. Přeskupení sil v americkém Nejvyšším soudu po nedávné smrti soudkyně Ruth Bader Ginsburg navíc znamená, že právo žen na potrat může být postaveno mimo zákon, pokud se splní nejpesimističtější politické scénaře. V takové společenské atmosféře je interpretace nyní již popkulturních rudých kuželů s bílým čepcem instalovaných v Bílém domě takřka přímočará. Na úspěch seriálu, který se má v roce 2021 představit čtvrtou sérií, navázala sama kanadská spisovatelka v loňském roce pokračováním Příběhu služebnice, a sice prestižní Bookerovou cenou oceněným románem Svědectví.


Tento krátký exkurz k virálním vánočním stromku Melanie Trump v sobě koncentruje moc kulturních reprezentací, které se vyslovují k žité sociální realitě na straně jedné, na straně druhé však tuto pomáhají utvářet a reinterpretovat. Protíná se zde funkce zpravodajských médií s promptními reakcemi sociálních sítí. Tuto intersekci však v počátku ustavuje literární dílo, jež je (opakovaně) zpracováno do filmové či televizní podoby, jehož přijetí publikem dává popud k sepsání dalšího literárního díla. Kostýmy z výše zmíněného seriálu se následně v USA ve veřejném prostoru propisují do občanských nepokojů a demonstrací za reprodukční práva žen konkrétně a za práva na dostupnou zdravotní péči obecně, když si jejich repliky demonstrující oblékají. Kulturní reprezentace se v tomto narativu vzájemně posilují a tvoří něco, co nese politický a aktivistický apel.


Z hlediska feministicky-analytického zde vedle sociálních, kulturních a politických významů pak máme co do činění s polem, které obsahuje zásadní poselství o genderových vztazích, fungování genderového řádu a vyjednávání moci. Literatura a média tradičně fungují jako nástroje genderové socializace a významně se podílejí na konstruování, rozvolňování jakož i na ukotvování genderových norem. Společně s dalšími uměleckými formami včetně filmu, divadla, performance, hudební scény a v poslední dekádě dominující quality TV utvářejí obrazy, které mají stále více co říci k etablovaným sociálním hierarchiím, jakož i komplikovaným a často ambivalentním procesům jejich utváření.


Připravované monotematické číslo časopisu Gender a výzkum / Gender and Research si klade za cíl ukázat, jak genderová intersekcionální analýza umožňuje komplexněji nahlédnout kulturní produkci v mnoha jejích formách a předložit podrobné rozbory soudobých literárních a filmových děl, jakož i současné seriálové a televizní tvorby, obsahu nových médií či mediální produkce.


Toto monotematické číslo záměrně volíme v českém a slovenském jazyce, protože ze své praxe a zkušeností kolegyň, kolegů i studujících víme, že v českém a slovenském akademickém prostředí není dostatek nejen původních textů věnovaných feministickým analýzám médií, literatury a populární kultury, ale ani dostatek relevantní překladové literatury. Převážně studující proto často sahají po publikacích, které – pokud se již genderové tematice věnují –, činí tak jen velmi okrajově nebo málo přesvědčivě. Statě uveřejněné v připravovaném čísle tudíž mají primárně využívat feministických teorií a metodologií. Pro připravované číslo Reprezentace genderu v populární kultuře uvítáme statě s interdisciplinárním a multižánrovým záběrem, které se kriticky věnují kterékoliv z oblastí kulturní produkce.


Máte-li zájem publikovat svou stať v připravovaném monotematickém čísle, zašlete, prosíme, abstrakt příspěvku v rozsahu maximálně 250 slov do 15. prosince 2020 na adresu redakce genderteam@soc.cas.cz a také na adresy hostujících editorek, Terezy Jiroutové Kynčlové, tereza.jiroutovakynclova@fhs.cuni.cz či terezka@gebbeth.cz a Ivy Baslarové, iva.baslarova@seznam.cz. Do předmětu zprávy, prosíme, uveďte „Reprezentace genderu v populární kultuře“. Přijímáme příspěvky v češtině a slověnštině. Rozhodnutí o přijetí abstraktu vám sdělíme do konce února 2021. Odevzdání konečné verze textů budeme očekávat k 1. září 2021. Uvítáme rovněž odborné recenze a zprávy relevantní k tématu připravovaného čísla. Plánované číslo vyjde v polovině roku 2022.


Časopis Gender a výzkum / Gender and Research je recenzovaný vědecký transdisciplinární časopis genderových studií a feministické teorie. Časopis je zařazen v databázi SCOPUS, ERIH PLUS, CEJSH, DOAJ a v dalších databázích. Více informací, včetně formálních požadavků na nabídnuté rukopisy, je dostupných zde.


Odkazy:


Kurutz, Steven. „There Will Be Blood-Red Trees.“ The New York Times. 30. 11. 2018. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2018/11/30/fashion/white-house-christmas-decorations.html. Stránka navštívena 23. 6. 2020.


Goldberg, Dana. Twitter. https://twitter.com/dgcomedy/status/1067122400255336448?s=21. Stránka navštívena 23. 6. 2020.





Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Magisterský studijní program Genderová studia

Fakulta humanitních studií

Univerzita Karlova

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

tel. +420 224 271 451


Magdaléna Zíková, M.Ed., tajemnice studijního programu

kancelář: 2.40

e-mail:

Konzultační hodiny:

po domluvě e-mailem


Všechny kontakty


Jak k nám