21. prosince 2020

Nová kolektivní monografie: Jak číst politické myslitele?

V nakladatelství Karolinum právě vyšla nová kniha „Jak číst politické myslitele?“ Tomáše Halamka a Andreje Virdzeka (eds.). Do publikace svým článkem s názvem „Susan Moller Okin a feministické čtení kánonu politické teorie“ přispěla i Ľubica Kobová, která působí na FHS UK v rámci studijního programu Genderová studia.

Nová kolektivní monografie: Jak číst politické myslitele?

KOUPIT

Anotace: Měli bychom texty Platóna, Machiavelliho, Rousseaua a dalších klasiků chápat nadčasově, nebo vždy na základě jejich kontextu? Do jaké míry je takový myslitel originální autor a do jaké obraz své doby? Mezioborová kolektivní monografie Jak číst politické myslitele? srozumitelně, ale do hloubky a ve vzájemných souvislostech představuje hlavní myšlenkové proudy, které se rozvíjely na poli interpretace textů politického myšlení a při práci s politickými pojmy. Ve dvanácti kapitolách zpracovaných širokým autorským kolektivem složeným z filosofů, politologů a historiků seznamuje s přístupy osobností jako L. Strauss, L. Althusser nebo Q. Skinner a jejich odpověďmi na titulní otázku. Kniha je určena jak studentům sociálních a humanitních věd, tak i všem zájemcům z řad širší veřejnosti, kteří se chtějí zorientovat v nejvlivnějších pojetích studia politických textů: proniknout do vybraných interpretačních přístupů, seznámit se s jejich metodologiemi a získat podněty k další četbě a svému vlastnímu uvažování o politických a filosofických otázkách.