1. června 2024

Nový podcast: O životě lidí s “jinakostí” v “normálním” světě

Představujeme nový projekt o životě lidí s “jinakostí” v “normálním” světě, ve kterém nabouráváme témata “jinakosti” a “normality”.

Přestože velká část z nás má s jinakostí, nebo postižením, zkušenost vlastní, či přenesenou skrze naše blízké, lidí, které máme rádi, žijeme s ni a blízko nich – tzv. postižení zůstává jinakostí, která společnost znepokojuje, děsí, a snad i odpuzuje.

Proč si většina z nás myslí, že lidé s postižením by stejně raději chtěli být „normální“, zdraví, symetričtí, stejně by raději nebyly autistkami, nežily by s chronickou bolestí, neměli by HIV, či jejich dítě by nežilo s Downovým syndromem? Proč si většina z nás myslí, že když lidé potřebují medikaci, lékařskou péči či osobní asistenci, znamená to, že jejich život je smutný, omezený, tragický, zkrátka takový, který bychom nikdy rozhodně nechtěli žít? Proč se dojímáme u filmů, které nám pořád dokola, jako trháky Million dollar baby, Hlas moře, nebo Než jsem tě poznala, vysvětlují, že je lepší nežít, než žit v těle, které se nehýbe, které potřebuje péči ostatních?

Více informací naleznete zde: https://institutuzkosti.cz/studio-porucha/

tajemnice studijního programu